Budowa i funkcjonowanie układu krwionośnego

Drodzy Uczniowie,

wiecie już, że wszystkie organizmy żywe zbudowane są z komórek, te z kolei budują tkanki, tkanki budują narządy, a narządy układy narządów. Na naszych lekcjach poznaliśmy już budowę i funkcjonowanie układu pokarmowego. Teraz przyszedł czas by przyjrzeć się bliżej układowi krwionośnemu. Układ krwionośny człowieka składa się z serca i naczyń krwionośnych. Jest odpowiedzialny za rozprowadzenie płynów ustrojowych po organizmie. Układ krążenia dorosłego człowieka zawiera około 70–80 ml krwi na kilogram masy ciała, co oznacza, że człowiek przeciętnie ma jej w sobie od 5 do 6 litrów. Najważniejszym zadaniem krwi jest transport tlenu z płuc do komórek oraz dwutlenku węgla do płuc. Obejrzyjcie proszę filmy z cyklu “Było sobie życie”,które opowiadają o krwi, płytkach krwi oraz sercu.

Następnie zapoznajcie się proszę z dwoma filmami przedstawiającymi budowę i funkcjonowanie układu krwionośnego.

Na końcu zapoznajcie się z tekstem z e podręcznika i odpowiedzcie na pytania od 1-6.2 w zeszytach do przyrody. Jeśli to już zrobicie, wyślijcie mi zdjęcia Waszych odpowiedzi na adres E-mail: przemyslaw.jeruszka.nsp81@gmail.com

https://epodreczniki.pl/a/uklad-krazenia/DXdj9hKWi

Wiem, że to sporo materiału, ale jestem przekonany, że świetnie sobie poradzicie. Pamiętajcie, gdybyście mieli jakiekolwiek pytania – piszcie do mnie bez wahania za pośrednictwem dziennika elektronicznego Librus.

Termin: 24 marca, godz. 23.59.

Powodzenia

Przemysław Jeruszka