Faktura i światłocień – technika kl. 6

Drodzy uczniowie!

Oto zadanie z techniki, którego realizacja byłaby trudna w warunkach klasowych, jednak można to zadanie wykonać samodzielnie w domu. Zadanie wykorzystuje wiedzę na temat faktury różnych materiałów oraz światłocienia budującego “przestrzenność” rzeźby/płaskorzeźby.

Na początku zapraszam Was na wycieczkę do Muzeum Rijksmuseum w Amsterdamie.

Wejdźcie na stronę Google Arts & Culture, aby zwiedzić muzeum:

https://artsandculture.google.com/partner/rijksmuseum

Kliknijcie na symbol żółtego ludzika (tego samego, który jest Google Street View) i przejdźcie do zwiedzania wirtualnego. Odszukajcie w muzeum obrazy autorstwa Jana Vermeera oraz Rembrandta. Tych dwóch malarzy uznanych zostało za największych przedstawicieli “Złotego XVII Wieku” sztuki holenderskiej. Ich obrazy charakteryzuje przede wszystkim wpływ światła na kolor oraz głębię przestrzeni na płaszczyźnie! Ostatnio wiele mówiliśmy na lekcji o perspektywie barwnej i powietrznej. Jakie kolory wybijają obiekty “do przodu”, a które je “chowają”? Jak światło pokazuje fakturę obiektów w obrazie? Czy te zasady można zauważyć na obrazach tych dwóch malarzy?

Chciałabym, aby każdy z Was za pomocą najprostszych materiałów (ograniczając kolor do jednolitego, najlepiej białego lub szarego) np.: papieru, gazet, kartonu, torebek foliowych ułożyli kształt zwierzęcia, krajobraz lub martwą naturę i wykonali zdjęcia z różnym oświetleniem. Jak ta kompozycja wygląda w pełnym oświetleniu, a jak w półmroku? Czy lepiej wygląda oświetlona z lewej strony czy z prawej? Gniećcie, zginajcie, wydzierajcie poszczególne elementy kompozycji, aby pokazać różnorodność faktury tego samego materiału. Zdjęcia należy wykonać o różnych porach dnia, np. wieczorem z użyciem lampki biurkowej lub latarki. Bawcie się fakturami i światłem. To może być zwierzę, martwa natura, płaskorzeźba, budowla całkiem przestrzenna lub kompozycja abstrakcyjna.

Prześlijcie cykl 3 fotografii (z różnym oświetleniem) Waszej kompozycji na adres mailowy:

paniodplastyki@wp.pl

Czas na wykonanie zadania macie do niedzieli 22 marca!