1) Na początek proponuję filmik p. Adama Gołębiewskiego, który trwa prawie 28 minut. Trzeba go obejrzeć, żeby zrozumieć kiedy używamy jakich rodzajników i poprawnie zrobić ćwiczenia.
Proszę zrobić notatkę z jego tablicy do zeszytu i dokończyć zdanie, które mówi pan Adam: „Gdyby nie to der, die, das …
2) Teraz zapraszam do naszego podręcznika ćw. 4 i 5 str. 52 i do zrobienia w książce ćwiczeń ćw. 5 – 7 str. 58
3) Chciałabym, byście zapamiętali słówka z ćw. 4 str. 52 oczywiście z rodzajnikami. Jeśli chodzi o wymowę, to pomocna będzie płyta, którą macie przyklejoną do okładki podręcznika. Gdyby ktoś zgubił, to to nagranie jest na stronie: WWW.chmura.klett.pl Spróbujcie znaleźć sami. W razie problemu podaję dokładny adres: http://www.chmura.klett.pl/books/wir-smart-1-kl-iv-2017-podrecznik–2
Dla ułatwienia zapamiętania rodzajników, proszę narysować sobie w zeszycie w osobnych miejscach meble z rodzajnikiem das – w kolorze zielonym (rodzaj nijaki), meble z rodzajnikiem die – w kolorze czerwonym (rodzaj żeński kojarzymy z czerwoną szminką kobiet), meble z rodzajnikiem der – w kolorze niebieskim (rodzaj męski kojarzymy z garniturami mężczyzn)
4) Pamiętajcie o instalingu . To tylko 2-5 minut!
5) Jeżeli będziecie mieli jakieś pytania, piszcie do mnie poprzez dziennik librus.
6) Za tę robotę można dostać aż trzy „+”: jeden za notatkę z tablicy, drugi za zrobienie ćwiczeń, trzeci za rysunki mebli.
Niestety za brak roboty będą minusy. Zdjęcia możecie wysyłać mi na adres: jolanta.wroblewska@o2.pl
Pozdrawiam, życzę dużo zdrówka i przyjemnej nauki.
Jolanta Wróblewska