Współrzędne geograficzne

Drodzy Uczniowie,

co to są współrzędne geograficzne? Są to szerokość i długość geograficzna, dzięki którym możemy określić lokalizację każdego punktu na Ziemi. Mierzymy je w stopniach, minutach i sekundach kątowych. Szerokość geograficzna może przyjąć wartości z przedziału od 0 do 90,natomiast długość geograficzna przyjmuje wartości z przedziału od 0 do 180. Przy podawaniu długości i szerokości geograficznej zawsze podajemy określenie kierunków geograficznych świata i tak szerokość geograficzna może być N (północna), jeśli jakiś punkt leży na północ od równika (równik ma szerokość geograficzną = 0) lub S (południowa), jeśli jakiś punkt leży na południe od równika. Długość geograficzna może z kolei być W (zachodnia) jeśli jakiś punkt leży na zachód od południka 0 (to ten, który przechodzi przez Londyn, Obserwatorium astronomiczne w Greenwich) lub E (wschodnia) jeśli jakiś punkt leży na wschód od południka 0.

! Bieguny geograficzne nie mają długości geograficznej, a ich szerokość wynosi dokładnie 90 stopni!

Obejrzyjcie proszę poniższy film

Jak dowiedzieliście się z filmu, szerokość i długość geograficzną określamy za pomocą południków i równoleżników.

Co to takiego te południki i równoleżniki?

Są to umowne linie [w rzeczywistości nikt ich przecież na Ziemi nie narysował ;-)] które przecinają się pod kątem prostym. Południki to półokręgi łączące bieguny o tej samej długości – jest ona równą połowie obwodu Ziemi – około 20 000 km. Południk początkowy 0 stopni i południk końcowy 180 stopni dzielą kulę ziemską na półkule: wschodnią i zachodnią. Równoleżniki mają z kolei kształt okręgów, a ich obwód jest tym mniejszy im bliżej biegunów są położone (bieguny to już tylko punkt). Najdłuższym równoleżnikiem jest równik, który ma 40 075 km długości. Równik dzieli kulę ziemską na półkule: północną i południową. Podstawowe równoleżniki to: równik, zwrotnik Raka (na półkuli północnej), zwrotnik Koziorożca (na półkuli południowej), koło podbiegunowe północne i koło podbiegunowe południowe.

Korzystając z poniższej strony możecie sprawdzić jakie współrzędne geograficzne ma np. Wasz dom 😉

https://www.wspolrzedne.pl/

Proponuję Wam również wspólną grę z rodzicami w statki. Zastanawiacie się dlaczego? Bo ta gra to właśnie wyznaczanie współrzędnych geograficznych – rząd liter na górze planszy to długość geograficzna, a kolumna cyfr po lewej stronie planszy wyznacza szerokość geograficzną 😉

Dobrej zabawy 🙂

Przemysław Jeruszka