Zasady w Internecie

  1. Bądź dyskretny. Informacje, które publikujesz, stają się publiczne i widoczne dla wszystkich. Nie wstawiaj informacji lub obrazków, których nie chcesz udostępniać całemu światu. Uważaj – mogą zostać przekazane dalej!
  2. Nie dziel się prywatnymi lub osobistymi informacjami. Nigdy nie zamieszczaj lub nie wysyłaj czegokolwiek, co może posłużyć do zlokalizowania Ciebie lub innej osoby (na przykład imienia i nazwiska, adresu e-mail, czy też adresu domowego lub numeru telefonu).
  3. Zachowaj dystans. Nigdy nie spotykaj się z nikim spotkanym w sieci. Nie wiesz kto to naprawdę jest. Przez internet może udawać kogoś zupełnie innego niż w rzeczywistości.Jeśli ktoś chce się z Tobą umówić, powiadom rodzica lub nauczyciela.
  1. Bądź uprzejmy. Nie wdawajcie się w zbędne dyskusje z natrętnymi lub niegrzecznymi osobami. Jeśli ktoś Cię obraża, po prostu odejdź od komputera. Powiadom dorosłego lub administratora o danej osobie i jej zachowaniu.
  2. Uważaj na wirusy. Nie otwieraj, nie odpowiadaj i nie przesyłaj dalej e-maili, czy też wiadomości z komunikatora, jeśli nie znasz osoby wysyłającej i nie sprawdziłeś zawartości programem antywirusowym. Może ona zawierać niebezpieczne oprogramowanie (takie jak spyware, czy wirusy), lub być obraźliwa.
  3. Używaj oprogramowania zabezpieczającego (np. skanerów antywirusowych). Upewnij się, że system operacyjny jest zaktualizowany i zabezpieczony na wypadek, gdyby e-mail nieumyślnie zainfekował Twój komputer.
  4. Nigdy nie udostępniaj haseł lub podpowiedzi do nich.
  5. Uważaj! Jeśli coś brzmi zbyt dobrze, żeby było prawdą, prawdopodobnie nią nie jest! Sprawdzaj fakty, jeśli czegoś nie jesteś pewny (chodzi np. o e-mail „Wygrałeś na loterii” albo „Twój e-mail został wybrany…”, itp.).
  6. Nie spędzaj przed komputerem zbyt wiele czasu. Prawdziwe życie toczy się gdzie indziej, komputer to tylko narzędzie i dodatek.

Iga